Novela trestního zákoníku počítá s tím, že se budou přísněji trestat útoky kvůli pohlaví, sexuální orientaci nebo zdravotnímu postižení oběti.
Návrh přichází s modernizací trestního práva, které následuje evropské trendy a zároveň reaguje na některé nové fenomény v současné společnosti. Směřuje například k:
„Zavádíme zvýšený postih takzvaného předsudečného násilí, za všechny dám příklad zdravotně postiženého člověka. Pokud se prokáže, že někdo cíleně útočí na zdravotně postižené, bude postihován přísněji než doteď,“ řekl pro Novinky.cz ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).
„Modernizace, zefektivnění a prevence. Takto ve zkratce by se daly charakterizovat navrhované změny, které přináší Ministerstvo spravedlnosti v oblasti české trestní justice. Po mnoha letech nečinnosti předchozích vlád jsme zprovoznili funkční systém elektronického monitorovacího systému, tzv. elektronických náramků. Dále průběžně zlepšujeme dlouhodobě zanedbávaný systém péče o oběti trestných činů a navazujeme na již schválenou redefinici znásilnění, a ruku v ruce s tím vším jsme vypracovali a představili základní parametry výpisu z Rejstříku trestů vydávaného pro práci s dětmi (tzv. dětského certifikátu). Ten se stane součástí této novely trestních předpisů při projednávání v Poslanecké sněmovně, a to formou dohodnutého pozměňovacího návrhu skupiny poslanců,“ doplnil ministr spravedlnosti Pavel Blažek.
Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Cílem programu je dále inspirace k aktivnímu občanství a pomoc znevýhodněným skupinám. Program Active Citizens Fund vstoupil do České republiky v září roku 2019 s cílem podpořit neziskové organizace nehledě na jejich velikost a zkušenosti. V České republice jej spravuje konsorcium, které tvoří Nadace OSF, Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a Skautský institut. Program je realizován v rámci Fondů EHP a Norska 2014–2021. Prostřednictvím Fondů EHP a Norska přispívají státy Island, Lichtenštejnsko a Norsko ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru (EHP) a k posilování spolupráce s 15 evropskými státy. Důležitým posláním programu je také spolupráce mezi Českou republikou a dárcovskými státy. Jde o spolupráci mezi českými neziskovými organizacemi a organizacemi z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.